Politikada Toplum Mühendisliği

Toplum mühendisliği politika yani siyaset biliminde de kendine yer bulabilmiş bir kavramdır. Toplum mühendisliği meselesi de zaten hayatımıza yeni yeni giren bir kavramdır. Yazımda da bu noktada politikada toplum mühendisliği nedir, nasıl yapılır, politik mühendislik etkileri nelerdir, endoktrinasyon ile aynı şey mi, teknikleri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar dilerim.

Toplum Mühendisliği

 

Toplum mühendisliğinin birçok farklı alanda kullanımı ve her bir alandaki kullanımına göre adlandırılması mevcuttur. Tartışılması gereken konu ise şudur: Böyle bir çalışma insanlık için yararlı mıdır, yoksa zararlı mıdır?

Hiçbir zaman buna net bir cevap veremeyiz. Daha doğrusu dış faktörleri hesaba kattığımız ölçüde değişken cevaplar karşımıza çıkacaktır. Biz yine de kavram ve örnekler üzerine bakmaya çalışalım.

Politik Mühendislik Nedir

Politik mühendislik, bir toplumdaki siyasal kurumların tasarlanmasıdır ve çoğu zaman, kâğıt kararnamelerinin yasalar, referandumlar, yönetmelikler biçiminde kullanılması veya başka bir şekilde, istenen etkiyi elde etmeye çalışmaktır.

Politik Mühendislik Yararlı Mıdır?

Bu tasarımda kullanılan kriterler ve kısıtlamalar, kullanılan optimizasyon yöntemlerine bağlı olarak değişir. Genellikle demokratik politik sistemler politik mühendislik yöntemlerinin konuları olarak uygun görülmemiştir. Politik mühendislik, optimal olmayan yöntemler veya kriterler kullanarak, bazen daha önce demokratik bir ülkenin siyasi manzarasını, örneğin bir askeri darbe gibi yöntemlerle denetlemeye çalışmak gibi felaketli sonuçlar doğurabilir.

1967-74’teki Yunan askeri cuntası, Yunanistan’ın demokratik sistemini felaketle sonuçlandırmak için bir darbeden yararlanan politik mühendisliği kullandı. Politik mühendislik, demokratik bir sistemde alternatif oy kullanma prosedürlerini tasarlamak için de kullanılabilir. Sosyal alanda politik mühendisliğin karşılığı sosyal mühendisliktir.

Politik Mühendislik Nasıl Yapılır?

Eğer bir hükümet vatandaşların belirli bir şekilde davranmasını isterse, bu davranışın topluma fayda sağlayacağı düşüncesindedir; Hükümet yavaş yavaş bir ‘davranış değişikliği’ kampanyası başlatır ve uygular. “Vatandaşlar” ve “avantajlar” gibi, “vatandaşların bunu yapması” ya da “avantajları” gibi teknikler kullanılır. “Küresel ısınma” gündemini bir sosyal mühendislik biçimi olarak düşünebilirsiniz.

Aslında, hükümet liderleri ve onların kurumsal kronları için büyük nakit inekler olan küresel ısınmayı azaltmak için tasarlanan hükümet programları, büyük bir telkin ve propaganda kampanyasıyla sonuçlandı. Okul öncesi öğrencilere insanın gezegeni kötüye kullandıkları ve onu kurtarmak için davranışlarımızı değiştirmemiz gerektiği öğretilir. (basit ifadeyle). Bu telkin, çocuk ilkokul ve ortaokul ve lise boyunca ilerledikçe kanıksanmaya başlanacaktır. Bu kuşak zorunlu eğitimini tamamladıktan sonra, onlar gerçek inananlar ve askerlerdir. Onlar başarılı bir şekilde “sosyal olarak tasarlanmış” ve oy kullanma çağında olan müfrezeler haline gelmişlerdir. Gündemin 2. aşaması kolayca satılabilir. İnsan davranışı değiştirilebilir ve dünya değişecektir.

 

Politikada Toplum Mühendisliği yazısının sonuna geldim. Politikada yapılan toplum mühendisliği meselesini tamamlamak için;

Toplum Mühendisliği yazılarımı okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir